1. A fájdalom kifejezése
Ez a legegyszerűbb módja a bocsánatkérésnek. Némi önvizsgálatra van szükség ahhoz, hogy beismerjük, hogy megbántottunk valakit, és megbántuk azt, amit tettünk. Ez egyszerűen megoldható egy olyan mondattal, mint például: „Sajnálom, hogy megbántottalak”, de mind önmagunk, mind a másik számára fontos, hogy felismerjük a vétkünket, és az okozott fájdalmat.
2. Felelősségvállalás
A bocsánatkérés során a tetteinkért való felelősségvállalás nagy bátorságot igényel, ebben még nagyon sok tanulnivalónk mind egyéni, mind társadalmi szinten. Nem csak elismerjük, hogy tévedtünk, hanem felelősséget is vállalunk. A bocsánatkérésnek ebben a formájában a lehető legközvetlenebbnek kell lennie, anélkül, hogy kifogásokat keresnénk. Ez arról szól, hogy teljes felelősséget vállalunk tetteink következményeiért. „Egyeseket az egójuk vagy a büszkeségük megakadályozhat abban, hogy így őszintén bocsánatot kérjenek. Mert akkor személyesen kellene viselniük a konfliktus eredetét, és nem másokra vetíteni a hibáikat” – magyarázza dr. Chapman. Ez a módszer jól működik azoknál az embereknél, akiknek hallaniuk kell, hogy „tévedtem”, „hibáztam”, hogy valóban úgy érezzék, a bocsánatkérés őszinte. Egy ilyen kijelentés: „Sajnálom. Nem kellett volna ezt mondanom/megtennem, és nincs mentségem arra, hogy megtettem/mondtam” – tökéletes lenne!
3. Őszinte megbánás
Bocsánatot kérni jó dolog, de jobb nem megismételni ugyanazt a viselkedést. Ily módon a bocsánatkérés ígéretet is tartalmaz. Abban, hogy a jövőben jobban odafigyelünk, és hogy megfontoljuk a cselekedeteinket egy kulcsfontosságú elem a változás iránti vágyunk szóbeli kifejezése. „Őszintén sajnálom a történteket. Legközelebb inkább ezt/így csinálom. Ez többé nem fog megtörténni” – ezt is mondhatjuk például. Így a másik fél megnyugszik, mert nemcsak megbántuk a tévedést, hanem igyekszünk a jövőben kikerülni/másképp cselekedni.
4. Kárpótlás felajánlása
Ebben az esetben egy konkrét cselekvéssel kérünk bocsánatot, mindamellett, hogy szóban kimondtuk, hogy sajnáljuk. Néha a szavak nem elegek. Ez a fajta megbocsátási nyelv arról szól, hogy tegyünk valamit a másikért, hogy kárpótoljuk a fájdalmat. „Ez lehet a saját bocsánatkérés nyelvünk, vagy a partner nyelve, ha bármelyikünk egyfajta kiigazítást, jóvátételt vagy a szeretet konkrét megnyilvánulását érzi szükségesnek. Ez segít jobban befogadni és elfogadni a másik mentegetőzését” – elemzi dr. Thomas pszichológus. „Sajnálom ezt az esetet/helyzetet. Ezt fogom tenni azért, hogy megbocsáss.” – ezt lehet mondani ebben a felállásban.
5. A megbocsátás kérése
Bocsánatot kérni egy dolog, megszerzése egy másik dolog. Nem kényszeríthetünk valakit arra, hogy megbocsásson nekünk, és nem presszionálhatjuk, hogy kicsikarjuk belőle a pozitív választ. Fajsúlyosabb események, például árulás vagy megcsalás esetén tudnunk kell tiszteletben tartani a másik személyes terét. Bizonyos dolgokhoz idő kell, érettséget és tiszteletet mutat, ha másoknak hagyjuk ezt a teret. Az már egy másik téma, amikor tudni kell időt kérni…de most nem erről van szó. Kérjünk bocsánatot, és adjunk időt az érintettnek, hogy eldöntse, meg akar-e bocsátani nekünk. „Nagyon sajnálom, amit tettem. Remélem, hogy megbocsátasz…meg tudnál bocsátani?” – az ilyen típusú bocsánatkérés jó kezdet lehet ezekben az esetekben.